Sproščen pogovor ob kavi za vse, ki smo se srečali z DEMENCO, jo doživeli ali za njo oboleli…
Alzheimer Caffe
Junija 2012 smo pristopili k projektu ozaveščanja o demenci. Organizirali smo prvo tematsko kavarno - Alzheimer caffe v Sloveniji, katere namen je združiti ljudi, ki se srečujejo z demenco - svojce, izvajalce storitev, prostovoljce in obolele. Cilji, ki jih zasledujemo so: detabuizacija bolezni, predstavitev modelov obravnave oseb z demenco in dobrih praks stroke, informirnje o oblikah pomoči, ki so na voljo bolnikom in svojcem, podelitev izkušenj svojcev, spregovoriti o potrebah svojcev, čustvena razbremenitev svojcev, svetovanje. Od leta 2012 do danes smo v Domu starejših občanov Fužine organizirali 20 Alzheimer caffe-jev.
Demenca je bolezen polna nenavadnih in v vsakem konkretnem primeru drugačnih zapletov. Svojcem obolelih pogosto postaja dnevna uganka in mnogokrat komaj obvladljiva težava, ki popolnoma spremeni življenje vseh vpletenih. Prav zaradi zapletenosti te bolezni, dnevnih vprašanj in stisk svojcev je leta 1997 na Nizozemskem nastala, danes že mednarodno priznana in uveljavljena oblika druženja svojcev obolelih z demenco imenovana, ALZHEIMER CAFFE.
Prvi ALZHEIMER CAFFE je v Sloveniji na pobudo Spominčice in s skupnimi idejami zaživel v našem Domu. Prvo srečanje v kavarni našega Doma je bilo tako 24. junija 2012, takrat smo prvič gostili priznanega strokovnjaka, žal že pokojnega doc. dr. Aleš Kogoja, dr. med., spec. psihiater.
Druženja t.i. Alzheimer caffe je namenjeno nasvetom, medsebojnemu pogovoru, izmenjavi izkušenj in pomoči, ki si jo lahko med seboj nudijo vsi, tako oboleli, njihovi svojci kot tudi strokovno osebje, ki deluje na tem področju.